Atrakcje okolicy

PIĘKNA I CZYSTA USTROŃSKA PLAŻA

oraz wiele innych atrakcji

CO WARTO ODWIEDZIĆ

Atrakcje dla małych i dużych

CO WARTO ZOBACZYĆ

Zabytki Ustronia Morskiego i okolic

COŚ DLA AKTYWNYCH

Szlaki rowerowe, wędkowanie i walory przyrodnicze

Centrum Sportowo – Rekreacyjne HELIOS

ul. Polna 3 Ustronie Morskie tel. Recepcja / Kasy (94) 35-15-095 wew. 101 http://gosir-ustronie-morskie.pl/centrum-sportowo-rekreacyjne-helios Nowoczesny kompleks sportowy, w skład którego wchodzi: - pływalnia kryta, - kąpielisko otwarte, - bowling, - korty tenisowe, - boiska sportowe, - siłownia. Największą atrakcją obiektu jest aquapark ze zjeżdżalnią wodną o długości 45 m, plażą trawiastą z wydzielonym placem zabaw dla dzieci. Pływanie, wodny relaks z wieloma typami masaży, siatkówka plażowa, tenis, bowling i inne atrakcje czekają w Heliosie.

WESTERN PARK

ul. Kolejowa Ustronie Morskie tel. +48785990666 http://www.ustroniemorskie.pl/atrakcje/western-park/ Miejsce, w którym poczuć można prawdziwy klimat Dzikiego Zachodu. Goście parku (zwłaszcza dzieci), oprócz fantastycznej zabawy zdobywają tu również nową, niezwykle pouczającą wiedzę o plemionach Indian oraz o pierwszych osadnikach na Dzikim Zachodzie. Można zawitać do prawdziwych tipi (namiotów indiańskich), wysłuchać arcyciekawych historii z dawnych czasów oraz zapoznać się z oryginalnymi strojami i sprzętami codziennego użytku Indian. Nie brakuje tu także kowboi. Ponadto, na terenie Western Parku można skorzystać z zabawy na trampolinie, placu zabaw, równoważni indiańskiej, a nawet potańczyć po kowbojsku.

PARK LINOWY GIBON

ul. Graniczna Ustronie Morskie tel. 608 400 727 www.gibonpark.pl Park linowy GIBON znajduje się we wschodniej części Ustronia Morskiego, w odległości zaledwie 150 m od morza. Zabawa w parku polega na pokonywaniu przeszkód zainstalowanych na drzewach, a wysokość, na której zostały zawieszone dochodzi nawet do 13 metrów. Park Linowy GIBON jest odpowiedni dla wszystkich, niezależnie od formy fizycznej i wieku. Trasy pokonywane są samodzielnie, a dzięki dużej różnorodności poziomu trudności każdy znajdzie coś dla siebie. W parku linowym GIBON znajduje się 11 tras, w tym 2 trasy szkoleniowe z łączna liczbą 142 przeszkód.

Rodzinny Park Rozrywki Pomerania Fun Park (10 km od Ustronia Morskiego)

ul. Pyszka 4 Kołobrzeg Dygowo tel. +48 880 158 719 www.parkpomerania.pl Pomerania Fun Park to rodzinny park rozrywek rozmaitych, w którym można przyjemnie spędzić czas na wspólnej zabawie. Na odwiedzających Pomeranię czekają m.in. strefa karuzel, autodrom, hala zabaw ze zjeżdżalniami i trampolinami, dmuchany plac zabaw, wioska wikingów Trollborg - żywy, pełen atrakcji skansen składający się z 10 średniowiecznych chat i zajmujących się codziennymi sprawami mieszkańców - rollercoaster oraz wodny świat. Ponadto do dyspozycji gości są dwie restauracje oraz liczne punkty gastronomiczne. Pomerania Fun Park to również strefa kulturalno-rozrywkowa, w której od czasu do czasu organizowane są najróżniejsze koncerty i imprezy. Całoroczna hala zabaw to 3000 m 2 czystej rozrywki.

Ogrody Hortulus Spectabilis ( 12 km od Ustronia Morskiego)

ul. Dobrzyca 76 Dobrzyca tel. +48943181318 https://www.hortulus-spectabilis.com.pl/ Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy to nowy kompleks parkowo ogrodowy, otwarty w 2014 r. Główną atrakcją tego kompleksu jest największy na świecie labirynt grabowy (1 ha), w sercu którego znajduje się 20-metrowa wieża widokowa. Z tarasu wieży podziwiać można widok na okolicę oraz ogrody m.in. ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni z Kamiennym Kręgiem, ogrodem kalendarza celtyckiego i olbrzymimi rabatami bylinowymi. Interesujące są również ogrody klasyczne, rozarium oraz grupa ogrodów New Design, a dla najmłodszych gości ogród Małego Skrzata. Te ogrody to przede wszystkim możliwość relaksu, wypoczynku i zabawy. Doskonałą rozrywkę zapewnia zabawa w labiryncie - Labirynt Moc. Na terenie ogrodów znajduje się sklep z pamiątkami Serduszkowa Chata i Caffebar Rumianek.

Śledzik & Szprotka usytuowane są w tej wyjątkowej okolicy

PLAŻA W USTRONIU MORSKIM

Piękna i czysta ustrońska plaża oraz wiele innych atrakcji. Woda w tym regionie należy do najczystszych na polskim wybrzeżu. Wyznaczone jest tutaj letnie kąpielisko, obejmujące ponad 2100 metrów linii brzegowej, z szeroką, piaszczystą plażą. Kąpielisko w Ustroniu Morskim zostało wielokrotnie wyróżnione „Błękitną Flagą”, świadczącą o jakości i czystości wody morskiej. Do dyspozycji plażowiczów, dostępne są dwa mola spacerowe o długości około 100 metrów, z których obserwować można odległe po horyzont morskie fale oraz jedno dodatkowe prywatne z tarasem i restauracją. Wstęp na mola jest bezpłatny. W Ustroniu Morskim nie brakuje również przystani rybackiej dla kutrów, a smacznej rybki można zakosztować w pobliskich wędzarniach czy smażalniach. O poranku kutry są spuszczane na wody Bałtyku, po południu lub wieczorem - wciągane za pomocą wyciągarki linowej na plażę. Zarówno przystań rybacka jak i stojące na plaży kolorowe kutry są atrakcją miejscowości. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwa grupa ratowników. Przez klifowy brzeg, wśród krzewów i drzew wije się romantyczna alejka, stworzona dla miłośników wieczornych spacerów. We wschodniej części Ustronia napotkamy lasy i zarośla, wokół których ciągną się tereny wojskowe, a co kilkadziesiąt metrów znajdują się przejścia na dzikie plaże.

Zabytki gminy Ustronie Morskie i okolic

Spacerując po Ustroniu Morskim możemy zauważyć pozostałości przedwojennej zabudowy. Na każdym kroku spotykamy ciekawe domy murowane z początku XX wieku jak również stare chaty rybackie. Koniecznie trzeba zobaczyć zlokalizowany przy ulicy Chrobrego ponad stuletni parterowy dom zbudowany z muru pruskiego, dzisiaj znajduje się w nim sklep z pamiątkami. Warto zajrzeć także do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. - jest to współczesny, wybudowany w stylu neogotyckim budynek ale z ciekawym wnętrzem. Okolica Ustronia Morskiego oferuje bardzo wiele historycznych i ciekawych miejsc do odwiedzenie. Zachęcamy do wizy w sąsiednim Rusowie. Najwspanialszym zabytkiem tej miejscowości jest ponad 600–letni Kościół filialny z XIV w. pw. Matki Boskiej Różańcowej widoczny na zdjęciu obok. Prowadzi do niego Błękitny Szlak Turystyczny.

DLA MIŁOŚNIKÓW PRZYRODY

Miłośnikom przyrody spodoba się Park Podworski z 8 pomnikami przyrody . Jest to pozostałość po wspaniałym majątku rodziny Schroder. Przed wojną kompleks zawierał pałac, wieżę w stylu zamku krzyżackiego (zachowały się szczątki z fragmentem fosy), dwastawy rybne ze sztucznymi wysepkami oraz posągiem Neptuna, wiele gatunków egzotycznej roślinności. Projektantem parku był Peter Joseph Lenné, który był również autorem: parku pałacowego Sanssouci w Poczdamie i Tiergarten w Berlinie. Po wkroczeniu Rosjan kiedy ostatni właściciele popełnili samobójstwo, pałac został zdewastowany i rozszabrowany a po latach niszczejący obiekt rozebrano. Wieść głosi, że tego dnia co roku z wnętrza parku słychać zawodzenie starej kobiety. Latarnia Morska w Gąskach – jest to XIX wieczny obiekt o wysokości ponad 50m. Na szczyt prowadzi 190 granitowych schodów (policzyliśmy!) Roztacza się z niej piękny widok. Lotniska w Rogowie i Bagiczu - w czasie II wojny światowej należały do twierdzy Kolberg. Są otwarte dla zwiedzających. Można oglądać pozostałości lotnisk i tajemniczych zabudowań wojskowych. Zachęcamy do skorzystania z lotów widokowych. I wreszcie Kołobrzeg – miasto pełne zabytków, dotknięte historią na każdym miejscu. Piękne ale i bardzo popularne. Nie starczy miejsca żeby je opisać dokładnie. Muzea, parki, kościoły, bazyliki, miasto myszy, rejsy, twierdza Kołobrzeg, baszty, plaże, kawiarnie etc, etc...

Prawda, że okolica zachwyca?

Trasy turystyczne w gminie Ustronie Morskie

Szlak Czerwony – jest to fragment europejskiego szlaku poprowadzonego z Brest (Francja) do Braniewa. Z Ustronia Morskiego można nim udać się do latarni w Gąskach (8 km). Po drodze możemy zobaczyć liczne pozostałości po Armii radzieckiej – bunkry i żelbetonowe stanowiska ogniowe (działobitnie). Zobaczymy raj dla wędkarzy – rzekę Czerwoną. Trasa w drugą stronę prowadzi do Kołobrzegu (11km). Mijamy przystań rybacką w Ustroniu Morskim i oglądamy duże skupisko buków zwyczajnych - rzadki widok w dzisiejszych czasach. Dalsza część prowadzi przez teren lotniska w Bagiczu i piękne kołobrzeskie plaże. Szlak zielony (rowerowy) - jego długość to 23 km. Z Ustronia Morskiego przez Kukunię, Rusowo, Gwizd, Wienietowo do Ustronia Morskiego. Na trasie liczne zabudowania, na których nauczyliśmy się jak odróżniać mur pruski (wypełnienie konstrukcji cegłą) od szachulca (wypełnienie gliną). Po drodze liczne bary rybne i wędzarnie. Błękitny Szlak Turystyczny - jego długość to 31 km. Przebiega przez Las Kołobrzeski. Elementy jego atrakcji są do przeczytania w rozdziale Zabytki i Walory Przyrodnicze.

WALORY PRZYRODNICZE

Bioklimat Pas nadmorski gminy Ustronie Morskie leży w Strefie Chronionego Krajobrazu, a duża część jej obszaru wchodzi w skład Strefy Ochrony Uzdrowiskowej w związku z tym przyroda gminy jest praktycznie nienaruszona. Występuje tutaj specyficzny bioklimat z występującym w powietrzu aerozolem morskim, który wykazuje lecznicze właściwości w leczeniu górnych dróg oddechowych. Najwięcej aerozolu występuje podczas wietrznej pogody, a zwłaszcza jesienią i zimą w sztormową pogodę. Woda pitna Woda pobierana jest ze studni głębinowych. Najstarsze dęby w Polsce Błękitny szlak turystyczny prowadzi z Ustronia Morskiego przez Sianożęty - Bagicz - Kukinkę - Rusowo do Ustronia Morskiego. Trasa liczy 31 km i prowadzi przez Las Kołobrzeski. Na trasie możemy spotkać liczne chronione gatunki zwierząt i roślin, wśród nich dwa, zaliczane do najstarszych, dęby: - Dąb Bolesław liczący 800 lat (ochrzczony 19 sierpnia 2000r. Na cześć króla Bolesława Chrobrego)– jego wysokość to 30 m, obwód liczony na wysokości 1,3 m wynosi 691 cm. Średnica korony rozciąga się na 18 metrów. - Dąb Warcisław liczący sobie ponad 640 lat ( nazwany na częś księcia Gryfity Warcisława III, dzięki któremu Kołobrzeg otrzymał w 1255 r. prawa miejskie) - jego obwód wynosi aż 720 cm, a jego najwyższe konary sięgają aż 37 metrów. Las Kołobrzeski Teren ten dostępny jest dopiero od 1992 r. Wcześniej stanowił zamknięty teren radzieckiej bazy lotniczej. Obejmuje ok 300 hektarów i graniczy z odludną plażą. Charakteryzuje się pełną naturalnością, przepełniony jest dużą liczbą chronionych gatunków roślin i zwierząt. Przez cały las poprowadzone są ścieżki spacerowe i rowerowe z licznymi drewnianymi pomostami. Na szczególną uwagę zasługuje teren moczar i bagien z unoszącym się nad nimi charakterystycznym oparem. Licznie występują tam: złoć pochwo listna, kwitły kosaćce, łabędzie, żurawie, bąki czy perkozy., oraz będące pod szczególną ochroną i zagrożonych wyginięciem: m.in. tojeść gajową, dzwonek szerokolistną czy czerniec gronkowy. Kiedy dotrzemy do osady Podczele będziemy mogli przejść się przepiękną aleją po szerokiej grobli poprowadzonej obok bagien. Zwierzęta Na drodze prowadzącej od apartamentów nad morze można spotkać jeże, sarny oraz inne zwierzęta.

SZLAKI ROWEROWE

Na miłośników turystyki rowerowej czekają tu nie lada atrakcje. Piękne widoki i krajobrazy z całą pewnością przypadną do gustu nie jednemu z Was. Międzynarodowa trasa rowerowa nr 10 przebiegająca przez teren gminy Ustronie Morskie Malownicza Międzynarodowa Trasa Rowerowa nr 10 biegnie wzdłuż brzegu Morza Bałtyckiego i łączy się w Ustroniu Morskim z Międzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9. Ponadto trasa rowerowa wpisuje się w sieć szlaków turystycznych przebiegających przez teren gminy Ustronie Morskie tj. łączy się z Błękitnym Szlakiem Pieszym prowadzącym do najstarszych dębów w Polsce, oraz z Rowerowym Szlakiem Turystycznym prowadzącym przez atrakcje turystyczne gminy Ustronie Morskie. Trasa rowerowa Ustronie Morskie - Kołobrzeg 11 km Trasa prowadzi promenadą nadmorską i plażą do Kołobrzegu. Szlak przecina teren lotniska w Bagiczu, gdzie odbywają się loty turystyczno - widokowe samolotem i motolotnią, oraz - dla odważnych - skoki spadochronowe. Lotnisko jest również miejscem widowiskowych imprez sportowo - rekreacyjnych, m.in. Motolotniowe Mistrzostwa o Puchar Bałtyku. Trasa rowerowa Ustronie Morskie - Gąski 8 km Celem wycieczki jest latarnia morska w Gąskach z 1878r. - 41 m. Zbudowana z powodu występowania w okolicy złóż magnetytu, powodujących zjawisko anomalii magnetycznej. Morze w okolicy Gąsek zyskało miano "Bałtyckiego Trójkąta Bermudzkiego". Atrakcją dla wędkarzy jest Rzeka Czerwona, w której łowić można ryby łososiowate. Tu również można obserwować w okresie od początku września do końca listopada wędrówkę troci, wpływających do rzeki na tarło. Szlak rowerowy po gminie Ustronie Morskie 23 km Oznakowany kolorem zielonym. Przecina Kukinkę, Kukinię, Rusowo, Gwizd, Wieniotowo, by z powrotem trafić do Ustronia Morskiego. W Kukinii, w barze rybnym "Superfish" skosztujemy ryb przyrządzonych na 120 sposobów. W Rusowie /10 km/ znajduje się kościółek p.w.M.B. Różańcowej, jest to jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu - liczy ponad 600 lat! Niedaleko kościoła, w parku podworskim można odnaleźć pomniki przyrody: lipy, jesiony, dęby i platan klonolistny "Antoni";, należący do najstarszych drzew tego gatunku w Polsce. W parku znajduje się też częściowa budowla, przypominająca wieżę zamku krzyżackiego wraz z opasającą ją fosą, oraz pozostałości architektury pałacowej - zarys historii pałacyku Damitzów, a później Schröderów. W parku znajdziemy miejsca przeznaczone na odpoczynek. Dalej szlak przemierza polną drogą przez pola i łąki, mijając samotne gospodarstwa wiejskie. Zachęcamy do skorzystania z wycieczek rowerowych.

WĘDKOWANIE

Ustronie Morskie to raj dla wędkarzy Najcenniejszym przyrodniczym walorem gminy Ustronie Morskie jest jej położenie nad 10- kilometrowym odcinkiem wybrzeża Bałtyku. Dodatkowym atutem są też trzy mola które znakomicie nadają się do wędkowania. Gmina położona jest między dwoma rzekami: rzeką Czerwoną na wschodzie i rzeką Parsętą na zachodzie. Są to rzeki zasobne w ryby, lubiane przez wędkarzy. Różnorodność ekosystemów, które oferuje Ustronie Morskie daje sporo możliwości połowu ryb od słodkowodnych po morskie. Zarówno mniejsza z rzek - rzeka Czerwona jak i ta większa - Parsęta, są zasobne w ryby i chętnie organizuje się tu zawody wędkarskie. Obie rzeki wpływają do Bałtyku, skąd na tarło do rzek wpływają łososie i trocie. Rzeka Parsęta bogata jest w wiele gatunków ryb, które zamieszkują jej czyste wody. Do najważniejszych należą: łosoś, troć wędrowna, pstrąg potokowy, lipień. Są tu także ciekawe i rzadkie gatunki ryb jak: minóg strumieniowy, minóg rzeczny, strzebla potokowa, a także inne gatunki atrakcyjne dla wędkarzy. W rzece Czerwonej spotkać można natomiast: trocie, łososie, pstrągi, okonia, szczupaki, węgorze. Na rzece Czerwonej możemy też łowić płocie morskie, które wypływają tu na tarło. Dla wędkarzy , którzy chcą przeżyć morską przygodę, armatorzy kutrów rybackich i statków spacerowych w pobliskim Kołobrzegu organizują profesjonalne wyprawy na dorsza. W Ustroniu Morskim istnieje także możliwość zabrania się na taki połów z rybakiem, jego łodzią rybacką. Jeżeli jednak wolimy stały ląd i niezbyt dobrze znosimy morskie falowanie, możemy spróbować udać się na połów ryb morskich na ustrońskie mola. Z ryb, które dość blisko brzegu wybierają się na żerowiska można tu spotkać najczęściej śledzie i płastugi, popularnie zwane flądrami. Jeśli dopisze nam szczęście, możemy tez trafić na mniejsze okazy dorsza. Za najbardziej atrakcyjne wędkowanie morskie, uważa się poławianie leszczy bezpośrednio z plaży. Wystarczy ubrać się w wodery lub piankę do nurkowania, żeby zanadto nie zmarznąć w wodach Bałtyku i stanąć na mieliźnie obok innych wędkarzy. Może uda nam się nawet złowić pięknego, tłustego, złotego leszcza morskiego. Miłośnicy wędkowania z Ustronia twierdzą, że najlepsze miejsca do wędkowania to właśnie: Sianożęty, Ustronie Morskie w okolicy rzeczki Czerwonej, gdzie obok smacznego leszcza można złowić dorodne płocie i okonie. Między wsią Kukinią w Gminie Ustronie Morskie, a Stójkowem w Gminie Dygowo, znajduje się także 15-hektarowe Jezioro Stójkowo, ze specjalnym ośrodkiem wędkarskim, gdzie po wykupieniu licencji możemy swobodnie łowić: karpie, szczupaki, amury, leszcze liny, okonie, płocie, karasie i węgorze. Jezioro posiada małe wysepki, na których można się całkowicie odciąć od cywilizacji i poświęcić tylko wędkowaniu. Czyste rzeki, małe pobliskie jeziorko oraz pas brzegowy, sprzyjają wędkarstwu na tym terenie. Oczywiście, żeby móc łowić ryby trzeba posiadać odpowiednie dokumenty. Na przykład, na połów ryb morskich potrzebna jest licencja, którą można wykupić w Kapitanacie Portu w Kołobrzegu. Na rzeczce Czerwonej wystarczy karta Polskiego Związku Wędkarskiego.

MASZ JAKIEŚ PYTANIA

Z przyjemnością rozwiejemy wszystkie wątpliwości

ZADZWOŃ

Skontaktuj się z nami pod numerem: +48 793410752

NAPISZ DO NAS

Skorzystaj z formularza po prawej stronie lub napisz na adres: sledzik.szprotka@gmail.com

ODZWIEDŹ NAS

Apartamenty Śledzik & Szprotka Rezydencja Ustronie Morskie ul. Rolna 36 78 – 111 Ustronie Morskie